Strona głównaUncategorizedO czym należy pamiętać decydując się na rozwód?

O czym należy pamiętać decydując się na rozwód?

Decyzja dotycząca rozwodu nie jest łatwa. Czasem podejmują ją zgodnie małżonkowie, a czasem podyktowana jest serią pewnych zdarzeń i jest decyzją jednego z małżonków. W sytuacji, kiedy pojawia się w nas myśl o rozwodzie lub doszliśmy do takiego wniosku razem z małżonkiem należy pamiętać o kilku kwestiach, które pomogą nam niejako przewidzieć przebieg rozwodu i przygotować się na konkretne sytuacje.

Szybki rozwód

Małżonkowie często pragną, aby rozwód odbył się błyskawicznie. Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie szybkiego rozwodu jest obopólna zgoda współmałżonków. Z tego powodu, jeśli decyzja o rozwodzie należy zarówno do nas, jak również do współmałżonka, nie powinno być problemów z tym, aby rozwieźć się już na pierwszej rozprawie. Wobec powyższego, dobrym pomysłem są rozmowy ze współmałżonkiem już przed złożeniem dokumentów w sądzie, oczywiście o ile takie rozmowy są możliwe. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby małżonkowie wspólnie skorzystali z pomocy jaką oferuje pomoc prawna. Z reguły byli małżonkowie szukają pomocy za pośrednictwem Internetu wpisując w wyszukiwarkę frazy związane ze swoim miastem np. adwokat Wrocław

Rozwód z orzeczeniem o winie

Nieczęsto zdarza się, że rozwód jest w miarę przyjemnym wydarzeniem, po którym byli małżonkowie mogą bez przeszkód pójść na kawę. Najczęściej zdarza się, że małżonkowie rozstają się w atmosferze niezrozumienia i udowadniania racji. Często też jeden z małżonków jest przekonany o tym, że rozpad małżeństwa nastąpił z wyraźnej winy partnera. Trzeba mieć na uwadze, że aby mógł zostać orzeczony rozwód z winą jednego małżonka muszą istnieć przesłanki, że rozpad małżeństwa nastąpił z jego wyraźnego powodu i jest to zawsze dogłębnie rozpatrywane przez sąd. Z tego powodu, warto podzielić się materiałami dowodowymi i przedstawić sytuację u adwokata, który to może na tej podstawie ocenić, czy rozwód z orzeczeniem o winie może być w takiej sytuacji zasądzony.

Rozwód z winy obojga małżonków

Należy również pamiętać, że nie zawsze będzie możliwe udowodnienie winy współmałżonka. Mimo, że wielokrotnie jeden z partnerów może być przekonany o winie drugiej strony, sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej w oczach sędziego. Istnieje kilka przesłanek, które w momencie zaistnienia powodują rozpad pożycia małżeńskiego. Jedną z nich może być również zaniedbanie małżonka, rozumiane również jako porzucenie. Z tego powodu, nigdy do końca nie możemy być pewni tego jak zakończy się sprawa rozwodowa. Jeśli więc nie możemy się wspólnie zdecydować na rozwód bez orzekania o winie, należy być dobrze przygotowanym do rozprawy. Nie wystarczy tutaj wzajemne obwinianie, ponieważ każdy zarzut dotyczący współmałżonka musi zostać udowodniony.

Nie będzie rozwodu

Decydując się na rozwód należy również pamiętać, że z wielu różnych względów sąd może oddalić pozew i nie otrzymamy rozwodu. Dzieje się tak ze względu na zaistnienie pewnych okoliczności. Trzeba pamiętać, że rozwód jest możliwy tylko wtedy, gdy więzy małżeńskie ustaną na każdej płaszczyźnie. Jeśli sąd uzna, że któreś z tych więzów przetrwało, może stwierdzić, że istnieją szanse na odbudowanie relacji. Taka sytuacja może mieć miejsce również w przypadku, kiedy małżeństwo posiada małoletnie dzieci, których dobro przewyższa konieczność rozpadu małżeństwa. Czynników, które prowadzić mogą do oddalenia pozwu jest wiele i nie zawsze w pełni zdajemy sobie z nich sprawę. Dlatego też, tak ważna jest rozmowa z adwokatem, który może nam uzmysłowić pewne okoliczności, których do tej pory nie braliśmy nawet pod uwagę.

Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem winy

W sytuacji, kiedy jedna ze stron orzeczeniem sąd jest winna rozpadu małżeństwa, może to rodzić pewne konsekwencje. Mianowicie, małżonek uznany za winnego może być pozwany o alimenty przez niewinnego współmałżonka, z kolei on sam nie może zażądać alimentów od strony niewinnej. Wiele osób zastanawia się też, czy wraz z orzeczeniem o winie rozpadu małżeństwa nie utraci praw względem małoletnich dzieci. Na szczęście, kwestie te rozpatrywane są osobno i wina jednego ze współmałżonków nie powinna mieć konsekwencji w postaci opieki nad dziećmi, chyba że rozpad małżeństwa nastąpił w wyniku przemocy, alkoholizmu, etc.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne