Strona głównaUncategorizedChoroby roślin najlepiej zwalczać na wczesnym etapie rozwoju

Choroby roślin najlepiej zwalczać na wczesnym etapie rozwoju

Wiele roślin spożywczych jest podatna na określone choroby.

Drzewa owocowe mogą mieć infekcje mączniaka czy parcha, owoce zapadają na szarą pleśń, natomiast trawy i zboża są podatne na choroby liści, takie jak septorioza paskowana czy pasiastość liści. Tego typu infekcje mogą być zwalczane poprzez zaprawianie nasion fungicydami oraz umiejętne stosowanie oprysków w miarę wzrostu rośliny.

Septorioza paskowana liści może zagrozić plonom pszenicy

Septorioza paskowana liści to choroba dotykająca głównie uprawy pszenicy. Już młode sadzonki mogą mieć blade, nieregularne plamy na liściach lub łodygach, które mogą stać się okrągłe lub owalne z szarymi środkami. W miarę rozprzestrzeniania się objawów na spodniej stronie liści mogą pojawić się plamy, a następnie zlewają się i cała roślina zostaje zainfekowana. W przypadku poważnej infekcji niedojrzała pszenica będzie skarłowaciała, a rośliny często więdną, chociaż liście pozostają przyczepione. Zainfekowane nasiona mogą być źródłem tego grzyba i mogą przetrwać w resztkach pożniwnych, należy zatem odpowiednio przygotować nasiona pszenicy do sadzenia i przechowywania.Chwasty krzyżowe mogą również służyć jako żywiciele i roznosić infekcję septoriozy. Jeśli poziom infekcji nasion jest niski, ale pogoda sprzyja chorobie, nadal mogą wystąpić poważne straty w plonach. Patogen może rozprzestrzeniać się przez rozpryskiwanie wody z deszczu lub nawadniania, a także może być przenoszony na narzędzia ogrodnicze. Ponadto zarodniki na zainfekowanych roślinach mogą być przenoszone na wietrze. Niewiele możesz zrobić, jeśli twoja uprawa jest zainfekowana, więc podjęcie kroków, aby temu zapobiec, ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim trzeba zaprawiać nasiona fungicydami, aby zmniejszyć ryzyko powstawania choroby do minimum.Pamiętaj również, aby kontynuować spryskiwanie, nawet jeśli pogoda stanie się sucha, ponieważ septorioza paskowana liści może powracać. W przeciwieństwie do większości innych patogenów dolistnych, grzyb kontynuuje swój wzrost i produkcję zarodników przy suchej pogodzie. Odpowiedzialne stosowanie fungicydów zmniejszy potrzebę ich stosowania w przyszłości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne