Strona głównaKosmetykiBrzytwa do golenia niejedno ma imię

Brzytwa do golenia niejedno ma imię

Wszyscy znamy przysłowie: “Tonący brzytwy się chwyta”, ale powtarzamy je bez zastanowienia nad poszczególnymi słowami. Tymczasem brzytwa do golenia to przedmiot, którego niektórzy (zwłaszcza młodsi wiekiem) mogli nigdy nie spotkać w realnym życiu, co najwyżej oglądali na filmach lub zdjęciach. Czym jest to narzędzie i czy faktycznie nie może stanąć w szranki z maszynkami na żyletki i golarkami elektrycznymi? Sprawdźmy!

Czym jest brzytwa do golenia?

Brzytwa do golenia kształtem przypomina nóż, którego ostrze jest wykonane ze stali wysokowęglowej lub stali nierdzewnej. Drugą ważną częścią składową jest rączka, w której ostrze jest osadzone. Może być wykonana z drewna, plastiku lub stali, ale także z droższych materiałów i pełnić funkcję ozdobną. Szacuje się, że pierwsze urządzenia przypominające brzytwy pojawiły się w prehistorycznej epoce brązu. Chociaż brzytwa go golenia kojarzy się głównie z mężczyznami, kobiety również używały jej do usuwania owłosienia. Golenie za pomocą tego narzędzia wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane i niebezpieczne, ale wystarczy trochę cierpliwości i wprawy, aby dojść do perfekcji. Warto podkreślić, że brzytwa do golenia jest też ekologiczna, bo w przeciwieństwie do maszynek z wymiennymi wkładami może służyć latami. Oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o jej właściwą pielęgnację.

Rodzaje brzytew i ich pielęgnacja

Klasyczna, prosta brzytwa do golenia składa się z ostrza o różnej szerokości i rączki. Alternatywą i swoistą formą przejściową pomiędzy brzytwą, a maszynką jest brzytwa do golenia typu shavette. Jest to popularna brzytwa na wymienne ostrza, lżejsza od brzytwy standardowej, nie wymaga też szczególnej pielęgnacji. Prawdziwi zwolennicy tradycyjnego golenia uznają jednak, że bliżej jej do maszynek.

Brzytwa do golenia wymaga regularnego ostrzenia i polerowania. Pierwszym krokiem jest naostrzenie narzędzia na kamieniu belgijskim, a następnie wypolerowanie na skórzanym pasku. Przyrząd po zabiegu golenia należy dokładnie wytrzeć suchą ściereczką, a także zabezpieczyć, np. olejem parafinowym. Aby służyła przez długie lata, brzytwa do golenia musi być właściwie przechowywana. Nie zaleca się trzymania jej w łazience, ponieważ nie toleruje wilgoci. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne etui, najlepiej drewniane lub skórzane, a także stojak, który będzie pomocny podczas suszenia brzytwy.

Brzytwa do golenia nie jest wyłącznie reliktem przeszłości. Można wręcz powiedzieć, że przeżywa aktualnie swój renesans. Odpowiednio dobrana i ozdobiona zgodnie z preferencjami użytkownika nie tylko doskonale spełni swoją funkcję golenia, ale stanie się modnym i eleganckim gadżetem współczesnego dżentelmena.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne